CHP’nin Tuzla ve Çankaya adayları, Türkiye’nin en genç belediye başkanları oldu

Tüm Türkiye 31 Mart yerel seçimlerinde sandığa gitti. Resmi olmayan sonuçlar açıklanırken, Türkiye’nin en genç belediye başkanları da belli oldu. Tuzla’da Eren Ali Bingöl, CHP’de Tuzla Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. Bingöl, kesin olmayan sonuçlara göre, dördüncü kez aday göterilen AKP’li rakibi Şadi Yazıcı’yı geride bırakarak yarışın kazananı oldu. 31 yaşındaki Bingöl, Türkiye’nin en genç belediye başkanları arasında yer aldı.

CHP’de Çankaya adayı olarak mevcut başkan Alper Taşdelen’in yerine avukat Hüseyin Can Güner gösterildi. Resmi olmayan sonuçlara göre AKP’li Duhan Kalkan ile rekabet eden Güner kazandı. Güner, yüzde 65,3 oy alırken, Kalkan yüzde 15,4 oy aldı.

HÜSEYİN CAN GÜNER KİMDİR

Hüseyin Can Güner, 1993 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2015 yılında mezun olan Güner, Cumhuriyet Halk Partisi’ne 2012 yılında kaydoldu. Güner, Ankara İl Gençlik Kolları Üniversite Komisyonu’nda, Sosyal Demokrat Öğrenciler örgütlenmesinde ve Çankaya İlçe Gençlik Kolunda çalışmalar yürüttü.

2013-2014 yıllarında Etimesgut Gençlik Kolu Başkanlığı görevinde bulunan Güner, 2014-2016 yılları arasında Genel Merkez Yerel Yönetimler Komisyonu’nda görev aldı. 2018-2020 yılları arasında CHP Çankaya İlçe Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Hüseyin Can Güner, 2020-2023 yılları arasında CHP’yi temsilen Çankaya İlçe Seçim Kurulu üyeliğinde bulundu. 14 Mayıs 2023 Milletvekili Genel Seçimlerinde Ankara 1. Bölgeden Milletvekili adayı olan Güner, İkinci Yüzyıl Dergisi Yayın Kurulu Üyeliği ve Türkiye Tenis Federasyonu Disiplin Kurulu Üyeliği görevlerinde de bulundu. Güner ayrıca Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği üyesi.

EREN ALİ BİNGÖL KİMDİR

Eren Ali Bingöl, 1993’te İstanbul’da dünyaya geldi. Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Bingöl, CHP Gençlik Kolları’nda İlçe Başkan Yardımcılığı ve İlçe Hukuk Komisyonu Başkanlığı gibi görevlerde bulundu. 2019’da Tuzla İlçe Başkanlığına seçilen Bingöl, evlidir.

2013 yılında CHP üyesi olan Bingöl, siyasi kariyerine Tuzla İlçe Başkan Yardımcılığı ve İlçe Sekreterliği görevleriyle başlamıştır. 2014-2017 yılları arasında Tuzla’da bu görevleri üstlenen Bingöl, 2019 yılında ise Tuzla İlçe Başkanlığı yapmıştır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x