İngiltere’de ‘Assange’ kararı: ABD’ye iade kararı temyiz edilebilecek

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Yüksek Mahkeme, İngiltere’de tutuklu bulunan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’a ilişkin kararını açıkladı. ABD’nin ‘daha fazla güvence vermesi gerektiğini’ ifade eden mahkemenin kararına göre, Assange’e ABD’ye iade kararına karşı hukuki mücadelesini sürdürme şansı verilecek.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Julian Assange’ın avukatları, şubat ayında, müvekillerine karşı yürütülen davanın ‘siyasi saikli’ olduğunu ifade ederek, İngiltere’nin ABD’ye iade için verdiği onayı temyiz etme izni istemişti. Bu bağlamda karar veren mahkemenin iki hakimi, Assange’ın bir dizi gerekçeyle ABD’ye iadesine karşı başarılı bir şekilde temyizde bulunma konusunda ‘gerçek bir olasılığı’ olduğunu ifade etti.

MAHKEME, ABD’DEN GÜVENCE İSTEDİ

Buna göre, Londra’daki Yüksek Mahkeme, ABD’li yetkililere bir dizi konuda ‘tatmin edici güvenceler verme’ şansı tanıdı. Bu güvenceler, Assange’ın ABD Anayasası Birinci Değişiklik Maddesi’ne istinat edip edemeyeceği ve ölüm cezasına maruz kalıp kalmayacağı ile ilgili olacak. Bu güvencelerin gelmemesi halinde ise Assange’a temyize gitme izni verilecek. Davanın bir sonraki duruşması ise 20 Mayıs Pazartesi günü görülecek.

Mahkeme kararında, “Eğer bu güvenceler verilmezse, temyiz izni verilecek ve ardından bir temyiz duruşması görülecek” ifadelerine yer verildi. BBC’nin aktardığına göre, ABD’nin bu üç haftalık süre içinde, Assange’ın ifade özgürlüğünü koruyan ABD Anayasası maddesine güvenebileceği ve ABD’de suçlu bulunması halinde ölüm cezasına çarptırılmayacağı konusunda İngiltere’ye güvence vermesi gerekecek.

ABD, Wikileaks’in sızdırdığı bilgilerin, ajanların hayatlarını tehlikeye attığını ve söz konusu suç teşkil eden eylemleri için ‘hiçbir özrün’ olmadığını savunuyor. ABD, Assange’ı ‘ayrım gözetmeksizin ve bilerek’ kaynakların isimlerini yayınlamakla suçluyor. ABD, 18 suçtan yargılanmak üzere Assange’ın İngiltere’den ABD’ye iadesini talep ediyor.

Ne olmuştu?

Julian Assange’ın kurduğu WikiLeaks, 28 Ekim 2010 tarihinde ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği suçları da delillendiren 251 bin gizli belgeyi yayımlamıştı. Assange, Haziran 2012’de sığındığı Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nden 11 Nisan 2019’da çıkarılarak gözaltına alınmış ve ‘kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmekten’ tutuklanarak Londra’daki Belmarsh Hapishanesi’ne konulmuştu.

Mahkeme, 50 hafta hapse mahkum edilen Assange’ın iade talebi çerçevesinde cezasını tamamladıktan sonra da tutuklu kalmasına karar vermişti. Yüksek Mahkeme, 10 Aralık 2021’de Assange’ın ABD’ye iade edilebileceğine hükmetmişti.

Westminster Sulh Ceza Mahkemesi’nin 20 Nisan 2022’de iadeye hükmetmesiyle dönemin İçişleri Bakanı Priti Patel, 17 Haziran 2022’de Assange’ın ABD’ye iade edilmesi kararını imzalamıştı. Assange’ın avukatları da 1 Temmuz 2022’de karara ilişkin Yüksek Mahkeme’ye itiraz başvurusunda bulunmuştu.​​​​​​​

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x