Ünlü Ekonomist Açıkladı! Altın Sert Çakılacak

Serbest piyasada, gram altın ve dolar alımlarında sınırlamalar getirildiği ve belirli saatlerde alım satım yapılmadığına dair iddialar piyasayı karıştırdı. Bu durum, gram altın fiyatlarının daha da yükselmesine neden oldu.

Kapalıçarşı’daki esnafların verdiği bilgiye göre, bugün dolar ve altın tarafında satış ağırlıklı bir hareketlilik yaşanıyor. Seçim öncesi, Bankalar arası piyasada ve serbest piyasa arasında fiyat makası daha da genişledi.

ALTINDA POWELL ESİNTİSİ

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirimi için acele etmeyeceklerini, ancak bu yılın bir noktasında faiz indirimlerine başlayacaklarını açıklamasının ardından ons altın yükseldi. Yurt içinde ise seçim fiyatlaması önemli bir etken. Gram altın, yılbaşından bu yana yüzde 10 değer kazandı. Ons altın 2147 dolara kadar yükselirken, gram altın 2300 lirayı aştı. Analistler, sert yükselişlerin ardından gram altında 200 TL’lik bir düşüş bekliyor.

ALTIN NE ZAMAN DÜŞER?

Ekonomist Necmettin Batırel, ABD’den cuma günü gelecek tarım dışı istihdam verisine dikkat çekerek, “Eğer bu veriler tahminlerin üstünde gelirse ons altın düşüşe geçer ve gram altın zirveden döner.” şeklinde ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x